Gymea Men’s Bowling Club

GYMEA BOWLS Introduction – Etiquette & Bowls 

2018 CLUB CHAMPIONS
2018 CLUB CHAMPIONS
MAJOR SINGLES

Champion: Rod Vial
Runner Up: Tony Nelson

MAJOR PAIRS

Champion: Ralph Byrne & Col Russell
Runner Ups: Peter Cobcroft & Rod Vial

CLUB FOURS

Champions: Aldo Reggiani, Geoff Cooper, Peter Cobcroft, Rod Vial
Runner Ups: Hayden Tondi, Dave Allan, Paul Sheils, Richard White

CLUB TRIPLES

Champions: Tony Harry, Chris Koupparis, Bernie Rooke
Runner Ups: Hayden Tondi, Dave Allan, Richard white

MINOR SINGLES

Champion: Ted McGrath
Runner Up: Owen James

MINOR PAIRS

Champions: Brett Davidson & Dave Allan
Runner Ups: Jim Floyd & Lee Amour

MAJOR/MINOR PARIS

Champions: Marc Worthington & Mick Cummins
Runner Ups: Ron Cawley & Tony Harry

SENIOR PAIRS

Champions: Ian Clark & Mick Cummins
Runner Ups: Peter Cobcroft & Rod Vial

MIXED PAIRS

Champions: Tony Harry & Jo Hunter
Runner Ups: Brian Mitchell & Pam Graetz

MIXED FOURS

Champions: Gai Coates, Pam Byrne, John Sheldon, Ralph Byrne
Runner Ups: Melba Lee, Sheena Jackson, Tony Harry, Chris Koupparis

HANDICAP FOURS

Champions: Paul Bryant, Tony Harry, Pat Stapleton, Alan Prince
Runner Ups: Aldo Reggiani, Terry Bouggas, Brian Jacobs, Mick Cummins

mens-bowling-gymea

Visitors are most welcome to join us on any of our Bowls days

Enquiries: Bowls Office – (02) 9524 8634 or Club – (02) 9524 4688

Men’s Bowls Secretary – George Dunlop – gymeambc@gmail.com – 0419 823 929

Men’s Weekly Program

Mon Greens Closed
Tue Roll Ups (after 2:00pm)
Wed 1pm Social Triples and Pairs – Mufti
Fri 1pm Jackpot Pairs – Men’s & Mixed – Mufti
Sat 1pm Social Pairs – Men’s & Mixed – Club Uniform
Sun 9:30am Triple and Pairs – Men’s & Mixed – Mufti

GYMEA BOWLS MEN’S CLUB 2018-2019 OFFICIALS 

PATRON: Peter Cobcroft 

PRESIDENT: Bernie Rooke

VICE PRESIDENT: Alan Prince

BOWLS SECRETARY: George Dunlop

TREASURER: Peter Cobcroft

COMMITTEE: Mick Cummins, Terry Bouggas, Aldo Regianni, Rod Vial

SELECTORS: Dave Allan, Mick Cummins, Ian Clark, Bernie Rooke, Rod Vial

ZONE 13 DELEGATES: Bernie Rooke, Alan Prince

MATCH COMMITTEE: Brian Jacobs, Marc Worthington

FLAG OFFICERS: Alan Crimston, Dave Allan

WELFARE OFFICER: John Hunter

UMPIRES: Geoff Cooper, Col Russell, Les Parker, Tony Harry, Chris Koupparis

COACHES: Alan Davies, Geoff Cooper, Col Russell, Bernie Rooke, Ian Clark